חשבונית מס - סיקור כללי

לחצו כאן להורדת גירסת ניסוי  ללא הגבלת זמן וללא צורך בקוד רישום, פשוט להוריד להתקין ולהתחיל לעבוד

אם הקמתם עסק לאחרונה ועדיין אין לכם מושג כיצד מנהלים אותו, תצטרכו להכיר מספר מושגי יסוד בסיסיים שילוו אתכם במהלך כל חיי העסק. מושג ראשון ומוכר מאוד הוא – חשבונית מס. זוהי למעשה דרישה לתשלום עבור הלקוחות שלכם לאחר מתן שירות או מוצר. אותה החשבונית מופקת באופן ידני או ממוחשב ומתקדם. מה נכתב בה ? מה תפקידה מול רשויות המס ? ומה עדיף ממוחשבת או ידנית ? בכתבה הבאה.

כיצד כותבים חשבונית מס ?

חשבונית מס מיועדת לעסקים המוגדרים עוסק מורשה במע"מ, לעומת עוסק פטור שאינו רשאי להפיק ללקוחותיו חשבונית מס מאחר ואינו מזוכה במס ולכן, אינו צריך לגבות מס. באותה חשבונית יש לציין את שם הלקוח עבורו היא הופקה עם פרטים אודותיו, פירוט השירות או המוצר, מספר יחידות, מחיר עבור יחידה, סך הכל מחיר לעסקה וסך הכל מחיר כולל מע"מ לעסקה. כמו כן, על החשבונית תופיע חתימה. החשבונית אמורה לכלול את כל הפרטים לעי"ל גם כדי שתהיה תקינה מול רשויות המס.

ממוחשבת או ידנית ?

בעבר לפני עידן המחשבים נהגו להנפיק בבית דפוס פנקס חשבונית מס ולמלות אותה באופן ידני לפי הצורך. כיום, נוהגים להשתמש תוכנת הנהלת חשבונות שבאמצעותה ניתן להפיק חשבוניות, קבלות, זיכויים ועוד אפשרויות נרחבות. תוכנת אופיס אדמין הנה תוכנה להנהלת חשבונות איתה ניתן להפיק את החשבוניות ואף ניתן לחתום באופן ממוחשב עם חתימה אלקטרונית. התוכנה מומלצת מאוד לכל מי שיש לו עסק קטן ועד בינוני. כמו כן, התוכנה עשויה לחסוך לכם אלפי שקלים על שירות רואה חשבון או שירות מנהל חשבונות. חשבונית מס המופקת באמצעות תוכנה זו ניתן לשלוח ישירות דרך הדואר האלקטרוני שלכם אל הלקוח מבלי להתרוצץ ולעמוד בתורים כדי לשלוח מכתב.

החשבוניות מול רשויות המיסים

אחד מהתפקידים החשובים ביותר של חשבונית מס היא התחשבנות דו – חודשית מול רשויות המס לצורך חישוב המע"מ וגם עבור דו"ח סוף שנה מסכם. חשבונית מס אמורה להיכתב באופן תקין על מנת שתתקבל ברשויות המס. במידה וחשבונית לא נכתבת כראוי, עלול להיפסל הפנקס כולו.

האם כדאי תוכנה או פנקס?

אחד מהשאלות המטרידות בעלי עסקים ולא מדובר בבעלי עסקים צעירים, אלא בדור הוותיק יותר, היא מה כדאי – להפיק חשבונית מס על ידי תוכנה המיועדת לכך, או להמשיך ולעבוד עם פנקס חשבוניות? כמובן, שרצוי מאוד לצעוד בקצב הטכנולוגי וכן להשתמש עם תוכנה כדי להפיק חשבונית מס. יחד עם זאת, אם אינכם מיודדים עם המחשב, כדאי לבחור בתוכנה פשוטה וידידותית ככל שניתן ולא להסתבך עם תוכנות מורכבות מידי.

מה עושים עם דווח המע"מ ?

כידוע, לא די לכתוב חשבונית מס על כל עסקה שאתם עושים ויש לדווח למע"מ על תנועות העסק אחת לחודשיים. בתוכנה, ישנה אפשרות לחשב את המע"מ אותו אתם חייבים וזאת על ידי פעולת הזנה פשוטה של ההוצאות שצברתם. התוכנה תדאג לשכלל את המע"מ מכל חשבונית מס אל מול כל ההוצאות ותחשב עבורכם את הסכום המדויק אותו תצטרכו לשלם למע"מ.

ההבדל בין חשבונית מס וחשבונית עסקה

ישנה חשבונית מס וחשבונית עסקה, הם די דומות ברעיון שלהן אולם שונות מעט. חשבונית מס היא חשבונית בה משתמשים עוסק מורשה או חברה אשר מורשים לגבות מע"מ מהלקוחות שלהם אותו הם צריכים להעביר למע"מ. לעומת חשבונית עסקה אותה יפיק רק עוסק פטור שאינו רשאי לגבות מע"מ מלקוחותיו ולכן, גם לא יהיה חייב במע"מ.

לא לשכוח להפיק קבלה

לאחר הפקת חשבונית מס המהווה למעשה דרישת תשלום עבור שירות או מוצר שנתתם, הלקוח יעביר אליכם תשלום באחת מהדרכים המקובלות בניהן המחאה, העברה בנקאית, כרטיס אשראי או מזומן. לאחר שתקבלו את התשלום הנקוב על החשבוני שהפקתם, תצטרכו להפיק קבלה שתהווה אישור לקבלת הכסף מהלקוח.